Wielki powrót, czyli jak Birma wita Buddę

Bagan to miasto niezwykłe – wyścielone tysiącem pagód, pełne uśmiechniętych ludzi i słynne z zapierających dech w piersiach wschodów i zachodów słońca…  Chyba nie mogłam sobie wymarzyć lepszego miejsca, by świętować wielki powrót Buddy.

Thadingyut

Thadingyut to dla buddystów w Mjanmie czas szczególny. Dosłownie określa on nazwę siódmego miesiąca birmańskiego kalendarza, dla nich jednak to przede wszystkim trwający 3 dni festiwal światła.

Prawie 3 miesiące wcześniej Budda opuścił ziemię, by w niebie (Tavatimsa) oddać hołd matce i przekazać niebiańskim istotom swe prawa. Thadingyut to święto upamiętniające jego wielki powrót. Wypada zazwyczaj na przełomie września i października – jednak o jego dokładnej dacie decyduje księżyc. W wigilię pierwszej jesiennej pełni, by podświetlić wracającemu na ziemię Buddzie drogę i należycie go przywitać, na ulicach miast i wsi, w urzędach, pagodach i na stupach zapala się świece i lampiony. Niektóre z nich to zwyczajne stare, metalowe puszki wypełnione olejem sezamowym i z wetkniętym w nie kawałkiem materiału.

Thadingyut

Młodzi obdarowują starszych upominkami, okazując im w ten sposób swój szacunek, a w zamian dostają całkowite wybaczenie krzywd, które sprawili w minionym roku.

Thadingyut

Jedna z legend głosi, że Sakka (władca niebios) stworzył Buddzie 3 drogi prowadzące na ziemię: srebrną, złotą i rubinową. Oświecony zaś postanowił zstąpić tą trzecią. Są jednak tacy, co twierdzą, że droga była tylko jedna – za to w całości usłana gwiazdami.

Thadingyut poprzedza czas postu (Vassa). Podczas nieobecności Buddy zakochani nie mogą zawierać ślubów a mnisi na dłużej opuszczać monastyrów, całkowicie poświęcając się medytacji i studiowaniu pism. Także sami swieccy często rezygnują ze spożywania mięsa i alkoholu, zawieszają organizacje imprez i koncertów.

Festiwal Światła to czas radosny – otwiera drzwi klasztorów i początkuje okres festynów w licznych pagodach. Niesamowity był dla mnie widok skupionych ludzi, niosących na ulice Bagan światło i tych, co z pokorą oddawali cześć autorytetom, zupełnie jak kiedyś Budda własnej matce.

Jeśli planujecie odwiedzić Birmę, radzę wam mieć na uwadze daty, w jakich odbywa się to urokliwe święto.

 

 

Dodaj komentarz