Mentawai, czyli szamani, duchy i tatuaże

Dobiega północ. Aman Souromut, wiekowy  acz niewielki mężczyzna nabija trzynastą już tego wieczoru lufkę tytoniem, kaszlając przy tym sowicie. Wyjmuje z przymocowanego u pasa woreczka kępkę suchych liści i z namaszczeniem liże brzeg bibułki, by na ślinę zamknąć tytoniowa tutkę. Soromut ma twarz mędrca i śmiejące się oczy. Wąskie biodra przepasa mu szara spódniczka, która oprócz torebki z zestawem papierosowym i kilku wisiorków stanowi jedyny element jego garderoby. Soromut nie jest jednak nagi. Całe jego ciało przyozdabiają przepiękne, przypominające biżuterię, tatuaże. Czarne punkty widoczne są nawet na twarzy i szyi – całkiem sprytnie udają na nim koralowe paciorki.

Mniej więcej tak wyglądają moje zapiski z pierwszego wieczoru spędzonego w Rorogod, w domu szamana Souromut. Przyglądałam mu się wtedy szczególnie uważnie, nie zdając sobie zupełnie sprawy, że w wioskach Mentawai spotkam jeszcze naprawdę bardzo wiele osób takich jak on. Potem dowiedziałam się nawet, że ponad połowa mężczyzn tej społeczności pełni funkcję sikerei, co w języku Mentawai oznacza właśnie „szamana”. Dlaczego?

Mentawajowie, jako najbardziej uduchowione z azjatyckich plemion, nad wyraz ciekawie interpretują naturę – lasy deszczowe i żyjące w nich zwierzęta. Twierdzą, że wszystko (drzewa, ptaki, skały, a nawet woda) posiada duszę i żyje ze sobą w harmonii, która zaburzona zostaje za każdym razem, kiedy człowiek  ingeruje w ich istnienie. Ratunkiem dla wszechobecnego ładu są właśnie sikerei, którzy jako jedyni potrafią za pomocą specjalnych rytuałów przebłagać, kogo trzeba, by przywrócić wszechmocnej naturze równowagę.

O tym wlaśnie poczytacie trochę w najnowszym numerze Podróży (01/2017, strony 4-7). Mam nadzieję, że Was zainteresuje 🙂

Mentawai

Mentawai

Mentawai

One Reply to “Mentawai, czyli szamani, duchy i tatuaże”

 1. First off I want to say fаntastic blog! I had a quiсk question in which I’d like to ask if you don’t mind.
  I was curious to know how you center yoᥙrself and clear your thoughts
  before writing. I havе had difficulty clearing my thoughts in ɡetting my ideas oᥙt.
  I truⅼy do tɑke pleasure in writing but it just seems like thе
  fiгst 10 to 15 minutes are generally lost simpⅼy јust trying to figure out how to begin. Any іdeas
  or hintѕ? Thanks!

Dodaj komentarz